Posts

Showing posts with the label groceries

Would This Work For You? (Not Me)

Image

Don't be shy - Collect the Condiment packs

According to the highly respected Belleville News-Democrat here are the best estimates for how long to keep packets of various condiments: One year for mayo, relish, BBQ sauce, tartar sauce, horseradish sauce, maple syrup, salad dressings and ketchup. One to two years for olive oil, Parmesan cheese, taco sauce, mustard and soy sauce. Two to three years for jelly in plastic tubs. Three to four years for Tabasco sauce, pepper and vinegar. Honey along with salt and sugar can be kept indefinitely. Fast food restaurants are a trap for a cheap one, but there are some tricks. Some value menues are good. Two tacos for 99 cents at JITB, $2 6 peice McNuggets etc. Some items especially breakfast items don't really require sauce, but they still offer it, and if they don't you can still ask for it. The mayonaise and the ranch are the best to ask for - especially if you don't need anything for that order. File under: CHEAP!

The 99 cent HotDog Trifecta

Image
  THE 8 FOR 99 CENTS HOTDOG BUNS , THE 8 FOR 99 CENTS HOT DOGS AND THE 16 FOR 99 CENTS CHEESE SLICES. THIS IS EIGHT COMPLETE HOT DOGS FOR 3$. (with cheese left over!) REMEMBER: This is a snack, the nutritional value is questionable. Sometimes we just need a tasty treat without throwing down for fast food or the arduous task of more advanced cooking. CHEAPGUY TIP Get some Barbeque sauce packets from fast-food purchases (especially KFC ) and have a BBQ Dog!

How Much does it cost to make a George Foreman Cheeseburger

Image
How Much does it cost to make a George Foreman Cheeseburger? I bought all of the ingredients today at Stater Brothers which is not the cheapest market in town but it is the closest. So sometimes even I - The Cheap Guy pay for convenience when I am lazy - which is a very expensive trait - which is addressed - HERE . The hamburger patties were $10.99 for 12 frozen patties. The buns were $1.29 for an eight pack. The cheese was 2.99 for ten slices. As always there are costs associated with preparing the item so I add a "surcharge" to the formula to be fair. To be unfair would be to say a protein smoothie cost $3.50 to make when the juicer cost $5,000 (and yes there are $5,000.00 juicers). So I got the George Foreman grill from a friend who got the bigger one, but let's say I got it second hand for $10.00 which is generous and let's say I get 50 burgers before it falls apart. Include the mustard I bought a couple of weeks ago at the Dollar store and the ketchup packages ...

Dollar Tree

Image
Dollar Tree is moving it's way up the cheapguy food-chain as it still keeps all items, that's right - All items at $1.00. The 99 cents ONLY store doesn't have anything for 99 cents. Nothing. interesting finding I live in a highly populated area and there are three Dollar Tree locations located in my "travel circle" and they are all different in their shopping experience. For example product selection - one location doesn't even bother with a refrigeration section, another location sometimes has the cinnamon rolls I like and the other two never do. All three are very different in square feet. And all are different in prioritizion of merchandising, customer service, full shelf-stocking and cleanliness. It's kind of a bad thing, but it keeps me going to all three spots every week or two.

How To Eat On $3 a Day

Image